David Jan Novotný: Gilgul
Gilgul v hebrejštině znamená cyklus a v židovské víře se jím označuje stěhování duší.
Jakou to má souvislost s tímto románem?
V Londýně je zavražděn člověk. Omylem. Místo známého finančního podvodníka umírá obyčejný daňový revident a účetní. Tento omyl spouští řadu dalších, často neobyčejně bizarních, událostí. Do vyšetřování se novináři z bulvárního plátku ale i agenti tajných služeb. Stopy se rozbíhají do všech stran a podezřelých a mrtvých neutěšeně přibývá.
Poutavý příběh je zalidněn spoustou rázovitých figurek a všechny, ať už jde o anglického policistu či českého psychiatra, jsou vykresleny v duchu Čapkových povídek, byť v moderním hávu. Autor má své postavy rád, věnuje jim spoustu prostoru ale zároveň jim nic nedaruje. Kniha je prodchnuta jemným humorem a mnohými odbočkami, ať už na téma historie, umění či židovské filosofie a mystiky. Tyto vsuvky však vůbec nenudí. Naopak obohacují příběh o nové a nové roviny.
Gilgul je jedna z těch vzácných knih, u kterých vlastně ani nezáleží na tom, co se zrovna odehrává, ale jenž čtete prostě pro radost ze čtení samotného. A čtete co nejpomaleji aby vám to dlouho vydrželo .
Tato jedinečná kombinace detektivky, humoristického románu a stovek úvah a esejí, mě doslova nadchla. Je to lahůdka pro každého opravdového knihomola!
90% ze sta možných.