Stephen King:,,Dallas 63"
Když se mi do ruky dostane nová kniha Stephena Kinga je to jako setkání s přítelem nad skleničkou kvalitní whisky.
A tato whisky patří k těm kvalitnějším.
Již od první stránky je to typický King. Kniha, která vás vtáhne a pohltí. Tenhle člověk rozhodně umí psát! Má to šťávu a říz, a přestože se, aspoň z počátku, zdánlivě nic neděje, vy víte, že se toho děje setsakra hodně. Je zde typická Kingova zemitost a pozornost věnovaná i těm nejmenším detailům a pomalému budování atmosféry, pozorovatelský talent a téměř geniální schopnost vyjádřit se slovy.
Hrdinou románu je pětatřicetiletý učitel angličtiny, který se shodou okolností (krásná zkratka, když se chcete vyhnout zdlouhavému či zbytečnému vysvětlování) dostane z přítomnosti do roku 1958. Po delším rozhodování se rozhodne zůstat zde až do roku 1963, pokusit se předejít atentátu na Kennedyho a změnit tím svět k lepšímu.
Ale minulost má ostré zuby i dlouhé tesáky a umí se jimi moc dobře ohánět!
Až do poloviny děj příjemně a hladce plyne, ale pak se asi sto stránek nic moc neděje. Naštěstí netrvá dlouho a příběh opět uhání ke svému konci jak splašený mustang.
,,Dallas 63" nepatří sice ke Kingovým nejsilnějším dílům, ale i tak ční vysoce nad průměrem už jen svým kultivovaným zpracováním stejně jako myšlenkovým obsahem. Celým příběhem se prolíná melancholická touha po staré dobré Americe, po letech mládí a iluzí, které nutně s plynoucím časem ztrácíme.
Jenže existuje vůbec nějaký způsob jak se připravit na návrat do minulosti?
80% ze sta možných.